wtorek, 4 stycznia 2011

W gaju bananowej rozkoszy

Jak przyrządzić wino bananowe? Opis przygotowania tak wina, jak i nalewki z bananów.

Banany są dość wdzięcznym, bo dostępnym cały rok materiałem na wino. Ich cena nie jest może porażająco niska, ale w okresach gdy ceny owoców spadają można kupić naprawdę godne uwagi kiście tych złotek.O winie bananowym pisałem już przy okazji winiarskich eksperymentów tym razem jednak postanowiłem temat nieco rozwinąć.
Wino bananowe posiada specyficzny aromat, który nie każdemu odpowiada. Jego zapach przypomina nieco młode wina typu beaujolais nouveaux lub wina musujące. Szczególnie pierwszych etapach fermentacji nie jest on zachęcający, a wino wymaga dojrzewania.

Trzeba, także wspomnieć o trudnościach w klarowaniu jakie możemy napotkać jeśli użyjemy samych bananów bez skórki i pozostawimy je do fermentacji. Na pewno jednak trud włożony w przygotowanie tego wina się opłaci.

Poniżej dwa przepisy na wino bananowe zaczerpnięte z anglojęzycznych stron o wyrobie wina. jednostki wagi i pojemności pochodzą z systemu anglosaskiego. Poniżej ich przekład.




1 lb , (l.mn. lbs) - (1 funt) ok. 0,45 kg

1 oz (uncja ) to 28 gramów

1 gal (galon) to 4,5 litra

1 pt (lmn. pts) pitna to 1.14 litra

Więcej ogólnych zasad wyrobu wina znajdziesz tutaj oraz w innych odsłonach mojego poradnika.
Wino bananowe z gotowanych bananów
3-1/2 lb. bananów
1 lb. posiekanych rodzynek
2 lb. cukru pektopol
1/4 łyżeczki taniny
1 gallon wody
drożdze winiarskie i pożywka
Autor przepisu zaleca pokrojenie bananów razem ze skórką, a następnie włożenie ich do worka jak na zboże i zagotowanie w 6 pintach wody przez 30 minut.
Metoda przypomina w dużej mierze chmielenie brzeczki piwnej, więc zastosowanie mogą znaleźć też woreczki do gotowania chmielu. Następnie powstały płyn należy połączyć z cukrem (rozpuszczając cukier) i przelewając całość mikstury do pojemnika fermentacyjnego (lub balonu).
Do powstałego płynu należy dodać pektopol, taniny i wyciśnięty sok z bananowej pulpy (po jej ostygnięciu) tak, aby wyekstrahować jak najwięcej z owoców. Rozgotowane banany należy wyrzucić i dodać drożdże i pożywkę gdy całość ostygnie.
Autor zaleca fermentacje pod przykryciem (w miazdze, ale bez miazgi) przez 7 dni, a następnie dalszą fermentacje przez około 4 miesiące, uzupełniając wodę do objętości podanej w przepisie.
Fermentacja w miazdze nie jest tutaj konieczna. Po wytworzeniu się pierwszego osadu autor zaleca dodanie rodzynek.
Osobiście oceniam,że to za długi oczekiwania.

Wino bananowe z użyciem fermentacji w miazdze
4 i pół lbs obranych bananów
1/2 lb skórek z bananów
12 uncji koncentratu winogronowego (z powodzeniem można zastąpić go rodzynkami)
1 i 3/4 lbs cukru
2 łyżeczki kwasku cytrynowego
6 i 1/2 pts wody
drożdże winiarskie do win białych
pożywka do drożdży
Pokrój i zmiażdż banany razem ze skórką. Zagotuj wodę z cukrem i dodaj razem z pozostałymi składnikami (za wyjątkiem drożdży) do bananów (gdy woda ostygnie).
Dodaj drożdże i fermentuj przez dwa dni w miazdze następnie przecedź banany przez ściereczkę (gazę) właściwego pojemnika fermentacyjnego i zamknij rurką fermentacyjną mieszając całością. (na podstawie: http://winemaking.jackkeller.net/)


I na deser przepis na nalewkę bananową
Składniki:
1 duży dojrzały banan
1/2 szklanka cukru
½ szklanki wody
1/2 laski wanilii
¾ litra wódki czystej
Sposób przyrządzenia:
Banana obrać, rozgnieść widelcem i przełożyć do słoja, zalać wódką, szczelnie zamknąć, odstawić na 8 dni. Cukier rozpuścić w wodzie, doprowadzić do wrzenia, gotować kilka minut zbierając tworzącą się pianę, schłodzić. Nalewkę przefiltrować, połączyć z rozpuszczonym cukrem, dodać przeciętą wzdłuż laskę wanilii, przelać do słoja i ponownie odstawić zamkniętą przez kilkanaście dni. Po tym czasie jeszcze raz przefiltrować i rozlać do butelek. Odstawić w ciemne miejsce aby nabrała smaku i aromatu. (za pychotka.pl)
--
Stopka
http://www.alkohole.blog.onet.pl/ - jeśli się nie rusza... przefermentuj to!
Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz