czwartek, 30 grudnia 2010

Zioła na trądzik: przywrotnik, nagietek, bratek czyli leki i kosmetyki wprost z natury

Czy wiecie, że w czasach gdy jeszcze nie istniały kosmetyki na trądzik czy środki i zabiegi na blizny po trądziku medycyna ludowa, całkiem naturalna, bo oparta na ziołach radziła sobie i z takimi wyzwaniami?

Z czasem zaczęliśmy odchodzić od natury, a nasze problemy w związku z zanieczyszczeniami, złą dietą i nieodpowiednią higieną życia jeszcze bardziej się pogłębiają. Dzisiejsze sposoby na trądzik młodzieńczy są znacznie bardziej zaawansowane niż napary i mazidła stosowane przez nasze prababcie, ale mimo wszystko opierają się na mniej więcej zbliżonych, a czasami wręcz takich samych składnikach.


Przykładem jest roślina o ciekawej nazwie przywrotnik pospolity - wykorzystywano ją z powodzeniem w zwalczaniu blizn po trądziku, było to możliwe (i takim pozostaje) dlatego, że przywrotnik zawiera saponiny i garbniki doskonale radzące sobie z problemami skórnymi (wspomagające naturalne właściwości regeneracyjne skóry). Dzisiejsze kosmetyki przeznaczone do walki z trądzikiem, przebarwieniami i bliznami po trądziku również zawierają te związki. Do tego dochodzi parę innych składników (również obecnych w przywrotniku i innych ziołach), które wzmacniają działanie kosmetycznych specyfików. Czym są te substancje i w jakich roślinach można je spotkać? Jakie zioła można z powodzeniem wykorzystywać w celu leczenia trądziku i w walce z bliznami po nim?.


Saponiny - obecne między innymi w pierwiosnku, dziewannie, kasztanowcu


Saponiny wykazują bardzo ciekawe działanie - polega ono na dogłębnym oczyszczaniu skóry dzięki zjawisku określanemu jako obniżenie napięcia powierzchniowego na granicy fazy wodnej. Zjawisko to objawia się wytworzeniem piany. Związki te są więc czymś w rodzaju naturalnych detergentów i wykorzystuje się je chętnie jako bazę do szamponów, mydeł, płynów czy past do zębów. Są one delikatne i idealnie nadają się do oczyszczania wrażliwej i starzejącej się skóry. Ważne jest też to, że jednocześnie związki te mają właściwości emulgujące tj. związujące z podłożem wodę lub tłuszcz. W efekcie stosując kosmetyki zawierające saponiny zyskujemy nie tylko dokładne oczyszczenie skóry, ale zwiększamy też poziom jej natłuszczenia i nawilżenia co wzmacnia naturalną barierę ochronną. Saponiny zawarte są w korzeniach i kwiatach pierwiosnka, w korzeniu mydlnicy lekarskiej oraz w kwiecie dziewanny, wspomnianym już przywrotniku pospolitym i owocach kasztanowca. Z uwagi na swoje właściwości przeciwzapalne (co jest niezmiernie istotne w trądziku), przeciwwysiękowe, wykrztuśne i grzybobójcze saponiny są też cennym składnikiem preparatów do stosowania ogólnoustrojowego (suplementy diety i leki doustne).


Garbniki - obecne między innymi w herbacie


Garbniki występują w herbacie, wielu owocach (aronia) oraz w bohaterze tego artykułu przywrotniku pospolitym i innych ziołach. Kosmetologia i medycyna cenią je ze względu na działanie ściągające i bakteriobójcze oraz przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwysiękowe. Garbniki łagodzą też uczucie bólu, świądu czy pieczenia. Ich działanie polega na "garbowaniu" skóry i błon śluzowych tj. de facto ściąganiu ich. Garbniki warto wykorzystać w leczeniu blizn i innych defektów skórnych (rozstępów czy rozszerzonych porów) i w walce z problemami naczynioworuchowymi (wywołującymi między innymi trądzik różowaty - vide: kosmetyki do cery naczynkowej i z trądzikiem różowatym). Stosowane doustnie są doskonałym środkiem na zatrucia pokarmowe, tym niemniej w ich używaniu zalecane jest zachowanie umiaru - nadmiar garbników (jak każdy nadmiar zresztą) może szkodzić.


Oprócz wymienionych wyżej składników działanie lecznicze i stabilizujące (normalizujące procesy życiowe i regeneracyjne) wykazują też związki takie jak flawonoidy - to barwniki występujące w świecie roślinnym, śluzy - które są w stanie stworzyć na skórze, a szczególnie na wszelkiego rodzaju śluzówkach, w pełni naturalną barierę ochronną oraz olejki eteryczne wykazujące tak wielotorowe działanie że trudno je opisać i wiele wiele innych substancji pojawiających się w zasadzie jedynie w świecie roślin. Bez roślin nie ma zdrowia ani urody - warto o tym pamiętać sięgając po kosmetyki i pamiętając o tym, że tak naprawdę wcale nie musimy iść po nie do sklepu, bo kosmetykami jesteśmy na co dzień otoczeni - wystarczy pójść na łąkę, do lasu, bądź na jakieś uroczysko.

--

O trądziku

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz